הפיל, היונה ורוחו של ליאון טרוצקי
סיפורם של דייגו ריברה ופרידה קאלו
סיפורם של דייגו ריברה ופרידה קאלו, שניים מהאמנים המקסיקנים החשובים, הססגוניים והמפורסמים ביותר. מפגש מרתק המשלב את אומנותם של קאלו וריברה עם סיפורי המהפכה המקסיקנית, טורי רכילות עסיסיים, לנין, סטאלין, טרוצקי והמפלגה הקומוניסטית. פרידה קאלו..
גילית לי את אמריקה
כל האמת על כריסטופר קולומבוס ומסעות הגילוי ביבשת אמריקה
מתי דרך קולומבוס לראשונה ביבשת אמריקה, ומה עולל לתושביה, העושים כיום כל מאמץ כדי להציגו כפושע וכעריץ. מילדותו של 'אדמירל הימים' בגנואה, דרך חציית האוקיאנוס האטלנטי והתגליות בעולם החדש ועד נדודי קברו ברחבי העולם.
צ'יצ'ן איצה- עיר המאיה המופלאה
על העיר שזכתה להיכלל ברשימת שבעת פלאי תבל החדשים
האתר הארכיאולוגי בצ'יצ'ן איצה מפורסם בשל המקדש לאל קוקולקאן (הקרוי בטעות "המצודה") ובשל הבאר הקדושה (סנוטה) שבתחומו. בעיקר יצא שמו בשל המחזה המרשים המתקבל פעמיים בשנה, בימי השוויון, על גרם המדרגות של המקדש. הקדמונים בני המאיה תכננו..
חטופים - שלטון הגנרלים בארגנטינה
על מאורעות "המלחמה המלוכלכת" בארגנטינה וסיפורם של הנעדרים מאז ועד היום
שלושה גנרלים תפשו את השלטון בארגנטינה בראשית 1976, והשליטו משטר דיקטטורי שמטרתו המוצהרת היתה להילחם בכל מי שהואשם ב"חתרנות כנגד השלטונות". אלפי אנשים נחטפו לאור יום ובמרכז הרחוב, וגורלם לא נודע עד היום. ההרצאה סוקרת את הרקע לעליית הגנרלים..
אקוודור - בדיוק באמצע העולם
מיערות הגשם העבותים, דרך שדירת הרי הגעש המפורסמת וכלה בערים הקולוניאליות ובשווקים האינדיאנים
אקוודור היא מן המדינות הקטנות בדרום אמריקה, אך היא טומנת בחובה אינספור הפתעות: יותר משליש משטחה הוא יער גשם הנחשב לאחד המגוונים ביותר בעולם כולו, וכמה אתרים בתוכו מחזיקים בשיאים בינ"ל במספר מיני החרקים, הציפורים, הזוחלים והדוחיים. שדירת..
על הטבע באיי גלאפגוס שבאוקיינוס השקט, סיפורו של דארווין ורעיונות תורת האבולוציה.
איי גלאפגוס הציתו מאז ומתמיד את דמיונם של רבים. "אם אדם ישאל את עצתי לפני שייצא למסע ארוך, תשובתי תהיה תלויה ברצון הנחוש שיש לו לרכוש ידע כלשהו, שיוכל לקדם בדרך זו". (צ'ארלס דארווין) בהרצאה זו נצא למסע מקיף בינות לאיים ונפגוש בעלי חיים..
האי והאיש - קובה של פידל
על אחד ממעוזי הקומוניזם האחרונים: מולדת הסיגרים המפורסמים, המהפכה הקובנית, פנינים קולוניאליות, מכוניות אמריקאיות עתיקות, הרבה קצב ומוסיקה. מה צופן העידן שאחרי קסטרו?
תוך כדי מסע לכל רוחבה של מדינת האי הגדולה, אספר את סיפורה של המהפכה הקובנית והשפעתה על חיי היום יום של תושבי קובה. ננסה להבין מדוע מעדיפים התושבים את המצב הנוכחי, הגם שהם נתונים במשטר דיקטטורי וקומוניסטי, ואיך הצליחו מנהיגי המורדים, ובראשם..
חגיגה אינדיאנית - גואטמלה
היכרות מעמיקה עם המדינה האינדיאנית ביותר במרכז אמריקה.
לגואטמלה יש הרבה מה להציע לתייר, בתחומים מגוונים ושונים לחלוטין. חובבי הטבע ימצאו כאן יערות גשם עם מגוון מיני חי וצומח, וכמובן תופעות טבע כמו הרי געש פעילים, אגמים ועוד. חובבי התרבויות העתיקות יצטרכו לבחור באיזה מאתרי המאיה הרבים יבקרו, ועל..
ויוה מקסיקו !!!
נפתח בסיור מעמיק במקסיקו סיטי, נמשיך לביקור בשבטים אינדיאנים שונים ונכיר תרבויות מפורסמות כמו מאיה ואצטקים, ופחות מוכרות, כמו האולמקים ובני טאוטיהואקן.
"ארצות הברית של מקסיקו" הוא שמה המלא של מקסיקו, שהיא פדרציה של 31 מדינות ומחוז פדרלי אחד, שבו מצטופפים כ- 23 מיליון תושבים. השם מקסיקו מעלה לרבים תמונות של כובע סומבררו, קקטוסים במדבר הצחיח ועוד דימויים שמקורם בסרטי קולנוע רבים. במציאות מקסיקו..
קוסטה ריקה - בירת התיירות האקולוגית
כור ההיתוך של עולמות הטבע מדרום ומצפון אמריקה. הרי געש פעילים, יערות גשם מסוגים שונים ומגוון אדיר של מיני צומח ובעלי חיים, במדינה שהיא אי של יציבות דמוקרטית בין שכנותיה.
מדינות מרכז אמריקה משתרעות על רצועה יבשתית צרה המהווה גשר יבשתי בין שתי ה"אמריקות", שהיו בעברן הגיאולוגי יבשות נפרדות. לאחר הווצרות ה"סולם" היבשתי התאפשר לבעלי החיים והצמחים מדרום אמריקה לנדוד צפונה ולאלה שחיו בצפון אמריקה, להגר דרומה, וכך..
דרום פראי בפטגוניה
מסע מרתק בנופי הקרחונים בארגנטינה ובצ'ילה, בקצה הדרומי ביותר של יבשת אמריקה.
רכס האנדים בחלקו הדרומי ביותר מחלק את חבל הארץ הקרוי פטגוניה לשתי מדינות: ארגנטינה וצ'ילה, אך חלקים אלה שונים תכלית השינוי זה מזה. הצד המערבי, הצ'יליאני, רווי גשמים ושלגים, חרוץ באינספור קרחונים ופיורדים, ותושבי חופיו נהנים משלל דגה..
עוברים בירה
סיפורן של ארבע ערי הבירה של גואטמלה. מהבירה הראשונה, שהיתה מחנה צבאי ספרדי, דרך
מדינות רבות בעולם החליפו את בירתן במהלך ההיסטוריה, אך דומה כי גואטמלה היא היחידה שעשתה זו ארבע פעמים! סיפור הקמתן של ארבע ערי הבירה של גואטמלה יאפשר לנו להתוודע לסיפור ההיסטורי המרתק של הכיבוש הספרדי ולהתחקות אחרי הסיבות שהביאו את הספרדים..
צ'ילה - מסנטיאגו למיצר מגלן
נצא מסנטיאגו הבירה למסע של למעלה מאלפיים ק
צ'ילה היא מדינה ארוכה! ארוכה מאוד! מצפון לדרום היא נמתחת כעין שרוך ארוך, שאורכו למעלה מ- 4,300 ק"מ, ורוחבו בין 90 ל- 270 ק"מ בלבד. את מסענו נתחיל בעיר הבירה סנטיאגו, שבה תפש פינושה את השלטון והחזיק בו במשך כ- 18 שנה. משם נעשה את דרכנו דרומה,..
הסיגר, השוקולד ורוח הקודש
גילוי אמריקה והשפעתו על חיי היום-יום בכל רחבי העולם. סחר החליפין בין אירופה והיבשת החדשה כלל אינספור חידושים שבינהם פירות וירקות, תבלינים, חומרי גלם, תרופות, כלי נשק, מחלות ודתות.
הרצאה זו עוסקת באחד הגילויים החשובים ביותר בעידן התגליות – מסעו הנועז של כריסטופר קולומבוס אל עבר הודו. במהלך מסע זה גילה קולומבוס את "איי הודו המערבית", ולמעשה הביא לשינוי שאי אפשר להפריז בחשיבותו על העולם כולו. הנחיתה ב"עולם החדש" (לימים..
המדריך למהפכן: צ'ה גווארה – האגדה והאיש
על חייו, מותו והפיכתו למיתוס של מי שכונה
צ'ה גווארה הוא דמות המוכרת כיום בכל רחבי העולם, אך רבים אינם מכירים את סיפור חייו ומותו המרתק, בהם גם כאלה הנושאים את דמותו על חולצתם או ממש על גופם, ככתובת קעקע. ארנסטו הנער נולד ברוסריו שבארגנטינה, התגלגל ברחבי היבשת על אופנוע ולמד להכיר..
מקסיקו סיטי - בגובה העיניים וממעוף הציפור
שני מבטים שונים על העיר הגדולה ביבשת אמריקה: תערובת ייחודית של מקדשים, כיכרות, פקקי תנועה, עוני, עושר, מבנים עתיקים וגורדי שחקים מודרניים. בשילוב תמונות ומוסיקה ממופע פולקלור ססגוני.
הבירה המקסיקאית היא אחת מהערים הגדולות בעולם, ומספקת למבקר מגוון גדול של מוקדי משיכה. הכיכר המרכזית והאתרים הסובבים אותה, המרכז הקולוניאלי של העיר, שהיתה בירת אימפריית האצטקים, שכונות הפאר והעוני, מרכזי המסחר החדישים לצד השווקים, פקקי התנועה,..