פארק היורה - השבת בעלי חיים לטבע
מי רוצה דובים בגולן או ברדלסים בערבה? על ההתלבטויות והניסיונות לתקן את אשר קלקלנו במו ידינו.
"תן דעתך שלא תחרב עולמי, שאם קלקלת אין מי שתיקן אחריך" נכתב בקהלת רבא. היום ברור לרבים כי יש צורך לעשות מאמצים גדולים כדי לנסות להשיב לטבע בעלי חיים וצמחים שנעלמו ממנו. אבל, אליה וקוץ בה: אם הם נעלמו, מאין נביא אותם, כדי להשיבם? אם כך - מדובר..
אדם, טבע וסביבה
על היבטים שונים במערכת היחסים שלנו עם הטבע הסובב אותנו, במציאות של המאה ה-21. ממבצע
המציאות המוכרת לנו בעשורים האחרונים מביאה עימות מורכב בין האדם והפיתוח שהוא מביא עימו, לבין הסביבה והטבע. ההתנגשות מתרחשת בתחומים רבים ומגוונים, ובהרצאה אעמוד על חלק מהם: תעשייה, חקלאות, תרבות נופש ופנאי, תחבורה ועוד. הגופים הירוקים מבינים..
ציוני דרך חשובים בתולדות שמירת הטבע בישראל וביהדות. נתחיל בסיפור נח והמבול, נתבל באמרות חז"ל ונגיע עד ימינו אנו
מסתבר כי שמירת הטבע שזורה בתולדות העם היהודי מראשיתו. כבר בסיפור הבריאה נמצא סימנים ראשונים לזכויות ולחובות שהשית הקב"ה על העם הנבחר. בהרצאה אני פותח במספר מובאות מספר הספרים, ודרך מדרשים מאוחרים יותר עובר לעת המודרנית, תוך הבאת נקודות ציון..
אבני דרך בתולדות שמירת הטבע בעולם
האישים, האירועים והארגונים שהביאו לתודעה הבין לאומית את שמירת הטבע. איפה הוקם הפארק הלאומי הראשון בעולם? מדוע נכחד עוף הדודו? האם למדנו מאסונות סביבתיים?
בהרצאה זו אני מביא סקירה מקיפה וממצה של נקודות הציון המשמעותיות ביותר בתחום שמירת הטבע בעולם. מתי נזכר לראשונה המושג פארק לאומי ואיפה הוקם הפארק הלאומי הראשון? איך התקדמה הכרזת שטחים כפארקים לאומיים במדינות שונות בעולם? תוך דבריי, אביא דוגמאות..
תיירות אקולוגית
בשנה החולפת נספרו ברחבי העולם קרוב למיליארד תיירים, ומתוכם הולך וגדל פלח השוק הקרוי "תיירים אקולוגיים". בהרצאה זו נבחן את החיבור בין המושגים 'אקולוגיה' ו'תיירות', שלכאורה רחוקים מאוד זה מזה, וננסה להגדיר מה הופך מיזם ל'ירוק'...
אורחים לא קרואים
על מינים פולשים למערכות אקולוגיות בארץ ובעולם. הפלישה הביולוגית משפיעה על האיזון הטבעי העדין, על הכחדת בעלי חיים וגם... על כיסו של האזרח הקטן.
רבים בישראל מכירים זה מכבר את הדררה, תוכי ירוק ויפה, שהפך תושב קבע באיזורים רבים בישראל. מעטים יודעים כי בנוסף אליו, חיים היום בישראל עוד עשרות מיני ציפורים ומאות מינים של בעלי חיים וצמיחם אחרים, המוגדרים כולם "מינים פולשים". הנזק שגורמים מינים..
אני והכפר הגלובלי
הביטוי "הכפר הגלובלי" מוכר לכולם, אך דומה כי מעטים הפנימו את משמעותו ההרסנית על משאביו של כדור הארץ. בהרצאה זו אדבר על מגוון המינים בעולם, ואביא דוגמאות מן המחלקות המפותחות של עולם הטבע ומבתי הגידול השונים בעולם. אח"כ נכניס לתמונה את המין האנושי..