חמישה שבועות בילה דארווין בינות לאיים השונים ב- 1835
"אין שום דבר מזמין במפגש הראשון עם האיים. מישורי לבה שחורה אליהם מתנפצים גלי הים. הם מכוסים בשיחים צרובי שמש ומראים סימני חיים מועטים". כך כתב דארווין ביומנו במהלך מסעו על סיפון ה"ביגל", 1835. לא רבים יודעים כי צ'ארלס דארווין, הנחשב..
אז איך מארגנים ומתכננים טיול באיי גלפגוס?
בפני המטייל עומדות שתי אפשרויות: הדרך התרמילאית, והטיול המאורגן. התרמילאי יזמין טיסה מאקוודור לשדה התעופה המרכזי, הממוקם באי בלטרה, ומשם יעשה דרכו באוטובוס ובמעבורת לעיירה הגדולה באיים – Puerto Ayora, שבחלקו הדרומי של האי סנטה קרוז. כאן..
איך הגיעו בעלי החיים היבשתיים לאיים המרוחקים כאלף ק"מ מהיבשת?
חידת הגעת החיים לאיי גלפגוס העסיקה את החוקרים ואת חובבי הטבע במשך שנים רבות. הימצאותם של בעלי חיים יבשתיים רבים בקבוצת איים, המרוחקת מהיבשה הקרובה כאלף קילומטרים, העלתה סברות רבות ושונות, שרובן הוכחו בסופו של דבר כמופרכות לחלוטין. כדי לענות..
בעיות קשות של שמירת טבע בפארק הלאומי הותיק
בעיני רבים מצטיירים איי גלפגוס כשמורת טבע פסטורלית, בה מסתובבים בעלי חיים ללא הפרעה והתיירים זוכים לביקור באתר ראשוני ובתולי. לרוע המזל, התמונה האמיתית רחוקה מכך מאוד. למרות הכרזתם של כל האיים כפארק הלאומי הראשון באקוודור, כבר ב- 1936, סובלים..
למה קרא דארווין לאיים כך ומה ראה שם שהביא אותו לרעיונות מהפכנים?
כבר בשנת 1838 פיתח דארווין תיאוריה קיצונית על האבולוציה, אך הוא פירסמה רק 21 שנה לאחר מכן, וגם זה, רק משום ששמע על חוקר בשם וואלס, שעמד להקדימו. בשנת 1858 קיבל דארווין מכתב מוואלס, שהושפע מקריאת "באוכלוסיה" של מאלתוס והגיע להשקפה זהה לזו של..
זוחלים, ציפורים, יונקים ימיים
עולם הטבע באיי גלפגוס הוא ייחודי, מגוון ומרתק. גם בסיור קצר בן כמה ימים בינות לאיים, יוכל המבקר לצפות במגוון גדול של מיני ציפורים, בזוחלים שונים, בחרקים וביונקים ימיים. כמובן שהמינים הייחודיים לאיים הם האטרקטיבים ביותר, ועליהם נמנים בעיקר צבי..
למרות המיקום בחגורה המשוונית, האקלים אינו טרופי
בפרקים הקודמים עסקתי בהיסטוריה הגיאולוגית של איי גלפגוס ובפתרון חידת הגעת החיים לאחר היווצרותם. כדי להבין את המערכת האקולוגית הייחודית המתקיימת באיים, כדאי לסקור בקצרה את האקלים, שהוא, איך לומר, מפתיע ביותר! מרכזה של החגורה המשוונית של כדור..
ומה אתם מוכנים לעשות כדי להגשים חלום?
גלפגוס. גאלאפאגוס. איי הגלפגוס. רק הגיית השם עודנה מעבירה בי התרגשות, כבר מגיל צעיר מאוד. בילדותי היה זה שם נרדף לפנטזיה שלעולם לא תושג, שהרי מי חלם אז שיום יבוא ובאמת אציב רגלי על אדמת המקום המיוחד הזה? אבל החיים חשבו אחרת, וביום מן הימים,..
גיאוגרפיה, היסטוריה, מקור השם, גיאולוגיה ועוד
גיאוגרפיה קבוצת איי גלפגוס ממוקמת כ – 1000 ק"מ מחופי אקוודור, בין קווי רוחב 0-1 מעלות דרומה לקו המשווה (89-92 מעלות מערב). היא כוללת 13 איים עיקריים, 6 איים קטנים ועוד למעלה מ– 40 איונים נוספים. שטחם הכולל של האיים 8009 קמ"ר (מהם 4600 קמ"ר..