גבוה מעל הים השחור

טיול מרתק לאורך רכס הפונטוס בצפון מזרח טורקיה ומשני צידיו. בינות לבתי הקיץ של תושבי ההרים ופריחת שושנת האלפים נפגוש מנזר עתיק בלב ארץ מוסלמית, קוטפות תה, דובים, כוורות דבש ועוד.
גבוה מעל הים השחור
גם טרם ההידרדרות ביחסי ישראל-טורקיה קשה היה להגדיר את צפון מזרחה של המדינה העצומה הזו כאיזור מתויר. הכל יחסי, כמובן: מספר התיירים הישראלים שפקדו את חופי מערב טורקיה היה עצום, לעומת אלה שהטריחו עצמם להגיע לחופי הים השחור, ולטייל במחוזות שהחלו את תנופת הפיתוח מאוחר בהרבה.
בהרצאה זו נצא מהעיר טרבזן שלחופי הים השחור ונעפיל למרומי רכס הפונטוס, שהוא מאיזוריה הגשומים ביותר של טורקיה. נעמוד על אורח חייהם של תושבי הכפרים המקומיים, העושים את העונה החמה בבתי הקיץ שלהם בהרים. למרות הקונוטציה המיידית למונח בית קיץ לעשירים, מדובר באנשים פשוטים,, חקלאים ומגדלי בקר ברובם, שמאכלסים את בית הקיץ שלהם למספר חודשים כדי להנות מהאקלים הנוח בהרים.
ההרים הגבוהים מבטיחים נופים יפהפיים, לרבות שלג רב, ומצידו הדרומי של רכס הפונטוס זורם נהר גדול שעל אשדיו שטו אלפי מטיילים, עד שהממשל הטורקי החליט לבנות לאורכו מספר סכרים לייצור חשמל בכח המים. חלק מהכפרים כבר ננטשו והוצפו, ומראות הגגות והארובות הבולטים מעל קו המים צובטים קצת בלב. תוך כדי מסענו לאורכו של הרכס האדיר, ניתקל בסימנים רבים המעידים על השינויים מרחיקי הלכת שביצע אתא-טורק, וכמובן בתושבים מסבירי הפנים, שתמיד יזמינו את המטייל להתארח, גם אם ההיצע דל ביותר.
אז אתם מוזמנים להצטרף לטיול לטורקיה האחרת, (כמעט) בלי פוליטיקה....