טיול משפחתי בקוסטה ריקה
המלצות לטיול עם ילדים
" איזה חמוד, בן כמה הוא?",  
"כל הכבוד לכם, באמת", 
"אוי, איזה מותק. מה, הוא מטייל איתכם?".  
אלה דוגמאות ספורות מאוסף התגובות להן הורגלנו במהלך הטיול המשפחתי שלנו בקוסטה ריקה. היינו ארבעה: אשתי מירי, אחי הצעיר גילי, בני נמרוד, שהיה אז בן שנה וחצי, ואנוכי, עבדכם הנאמן. נפגשנו בסן חוסה, בירת המדינה. הם הגיעו מהארץ בטיסה ארוכה ומייגעת, ואני הגעתי מגואטמלה לאחר שהדרכתי שם קבוצת מטיילים. שכרנו רכב 4X4 גדול, שיהיה מקום למזוודה שלי (כן, כן, מזוודה. באתי מטיול מאורגן, לא מחודשים של תרמילאות...), ולציוד של כולם, לרבות מנשא גב לנמרוד, עגלה קטנה ועוד. שכירת רכב היא לא סיפור זול, לא כל שכן רכב מסוג זה, אבל התמורה שווה הכל. יכולנו להגיע ממקום למקום כאוות נפשנו, בעיתוי המתאים לנו, וללא תלות בתחבורה ציבורית. מיותר לציין שלהיסחב עם כל הכבודה הזאת ללא רכב צמוד נשמע די מעייף...
גם לחבורה קטנה בת 4-5 תרמילאים, כדאי לשכור רכב 4X4 ולנצל את כל היתרונות שמספקת צורת טיול זו. רביעייה יכולה להיכנס באחד מה'ג'יפונים' הנפוצים בחברות ההשכרה, כמו סוזוקי ויטארה, דייהטסו או קאיה. לחמישה מומלץ ללא ספק לקחת רכב גדול כגון מיצובישי פג'רו, טויוטה ודומיהם. אל תשכחו שלא מדובר רק במספר הנוסעים, כי אם גם במטען רב ובנוחות הנסיעה.
קוסטה ריקה היא יעד נפלא לטיול משפחתי מסוג זה: הכל מסודר, ברור ופשוט. השירותים ברמה מערבית לחלוטין, מהנגישות למידע אודות האתרים והטיולים וכלה ברמת הניקיון באכסניות. גם המקומות הפשוטים והזולים הם בד"כ נקיים ומסודרים, ובכל המקומות המתויירים קיים היצע רב ומגוון של מקומות לינה ושל מסעדות. 
אנחנו עשינו סיבוב ארוך (23 ימים) ומעמיק בכל רחבי קוסטה ריקה: הבירה סן-חוסה, איזור הר הגעש ארנל, שמורות בצפון כמו Cano Negro ו- Rincon de la Vieja, מונטה ורדה וסביבתה, חצי האי ניקויה, שמורת קורקובדו, הר הגעש Irazu, החוף הקריבי ועוד, אבל גם פרק זמן קצר יותר, מאפשר טעימה מצוינת מהארץ הנהדרת הזאת. 
יש לקחת בחשבון שלעולם לא יהיה אופיו של טיול כזה דומה לטיול אותו עשיתם פעם, במזרח, או בדרום אמריקה. בדרך כלל לא יכלול טיול כזה מסלולי הליכה בני ימים מספר (טרקים), ובכלל, לוח הזמנים שונה, ותלוי בעיקר בצעיר שבחבורה...עם זאת, אפשר ורצוי לעשות כמעט הכל, ולדוגמא, אנו טיילנו בשמורת קורקובדו, שההגעה אליה כרוכה בשייט לא פשוט בנהר ואח"כ בים הפתוח, וכן לא ויתרנו על "גלישת צמרות" (Canopy), שהיא ספורט לאומי בקוסטה ריקה, רק בצענו זאת בתורות...
יש להיערך מראש מבחינת הציוד הדרוש לתינוק או לילד, ולמרות שכמעט כל דבר ניתן להשיג בחנויות, אני ממליץ להביא מהבית כמה שיותר דברים, כדי לחסוך התרוצצויות מיותרות. בעיקר נכון הדבר לגבי צעצועים ודברים אחרים שיכולים להעסיק את התינוק במהלך הנסיעות, שעבורו יכולות להיות בהחלט ארוכות ומשעממות.
לילד, מהווה הטיול חוויה מיוחדת במינה. במקרה שלנו, אין ספק כי נמרוד הוסיף למאגר המילים שלו במהלך הטיול ולמד לא מעט. מילים רבות כמו לבה, הר געש, מפל ותנין הוא למד בקוסטה ריקה, ורק כמה שבועות אחרי ששבנו הבנתי עד כמה החוויות נטמעו בו. היה זה כשנכנסתי איתו לחנות חיות מחמד. על ענף במרכז החנות ניצבה איגואנה, ונמרוד הצביע עליה ואמר: "..אנה". המוכרת הביטה בנו, ושאלה בהשתאות: "מאין ילד בגילו יודע שזו איגואנה?". מסתבר שחוויית הצפייה באיגואנות עצים בטבע, בכמה הזדמנויות, השאירה בו את אותותיה.