איי גלפגוס - אופי הטיול
אז איך מארגנים ומתכננים טיול באיי גלפגוס?
בפני המטייל עומדות שתי אפשרויות: הדרך התרמילאית, והטיול המאורגן. התרמילאי יזמין טיסה מאקוודור לשדה התעופה המרכזי, הממוקם באי בלטרה, ומשם יעשה דרכו באוטובוס ובמעבורת לעיירה הגדולה באיים – Puerto Ayora, שבחלקו הדרומי של האי סנטה קרוז. כאן ניתן לנסות ולארגן שייט בסגירה ישירה מול אחת מהספינות, ולסגור חוזה שיכלול את מסלול השייט המדוייק, לרבות לוחות זמנים (שייט בין האיים בלילה, זמני ביקור באיים וכיוב') ואת התוספות הכלולות במחיר, כמו ציוד שנירקול, מי שתיה, מספר ארוחות ועוד. 
יש לקחת בחשבון שלעתים נדרשת סבלנות עד ליצירת קבוצה בגודל ובאופי המתאים, וכן – עד למציאת ספינה מתאימה לתקציב ולקבוצה. במקרה זה מדובר בד"כ על ספינות קטנות, בעלות קיבולת של 6-8 מטיילים. החסרונות בדרך זו הם בעיקר השהות הצפופה על סיפון יכטה קטנה, שלא ממש מותירה למטייל פינה משלו, וכמובן – חוסר יציבותן היחסי של ספינות אלה, לעומת אחיותיהן הגדולות. היתרון הוא כמובן בשליטה רבה יותר על אופי הטיול, משך העצירות באתרים השונים, ובעיקר – במחיר, שהוא זול יחסית ליאכטות הגדולות והמפוארות. 
התייר המבוסס, המגיע לטיול התחום בזמן ומאורגן מראש, יעשה זאת בדרך ממוסדת יותר, וכמובן – יקרה יותר. נוסע כזה יזמין מראש את החבילה כולה, וייאסף בשדה התעופה ע"י צוות הספינה בה יבלה בימי השייט. הוא יובל ישירות לספינה וייצא לשייט באחד מכמה מסלולים, שפרטיהם המלאים ידועים מראש. כאן מדובר בספינות גדולות בהרבה, עד כמאה איש, ומאובזרות ברמה גבוהה בהרבה, לרבות איזורים ציבוריים, חנות מזכרות, בריכת שחייה קטנה, חדר אוכל וכיוב'. כאן תמיד אפשר למצוא פינה שקטה או לתפוש שיחה עם תיירת מהולנד, וכמובן שגודל הספינה משפיע גם על יציבותה. על מנת להתרשם מכמה ספינות לדוגמא ניתן לבקר באתר של חברת Klein Tours, המפעילה שלוש ספינות של 20, 36 ו- 100 מטיילים. כתובת האתר: www.galapagosecuador.com
זיכרו: כל הסיורים באיים, ללא יוצא מן הכלל, מלווים במדריכים מקומיים, שכן החוק באקוודור אוסר על טיולים עצמאיים באיים, ששטחם מוכרז כבר משנת 1936 כפארק הלאומי הראשון של אקוודור. הירידה לחוף מתבצעת ע"י סירות מנוע קטנות (Dingy), בקבוצות של כעשרה מטיילים, ומוגדרת לגבי כל אתר ביקור כהחפה יבשה או כהחפה רטובה. הכוונה להכין את המטיילים לקראת ירידה לחוף במקום מוסדר (כגון מזח עץ), המאפשר להגיע לחוף ברגליים יבשות, או לקראת ירידה הכרוכה בהרטבת הרגליים על מנת להגיע לחוף עצמו.  
ברוב המקרים הסיורים באיים לא כרוכים בקושי פיסי, ואין צורך בשום ציוד מיוחד. ציוד שנירקול יסופק בד"כ ע"י צוות הספינה, אך בהחלט מומלץ להביא מסיכת צלילה מהבית. כדאי להצטייד בקרם הגנה מקרינת השמש, בכובע, במי שתייה, וכמובן – במצלמה עם כרטיס זיכרון גדול ככל האפשר. חומר קריאה ומשחקי חברה לא יזיקו, כי כמו שאמרתי בהתחלה – אין ברירה אלא להנות מהחיים, ואין כמו הזמן הפנוי בין סיור לסיור כדי להרגיש שבאתם לחופשה האולטימטיבית.